Kompleks niže vrijednosti

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj II
Share

Kompleks niže vrijednosti

 

I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima![1]

وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ

 

Cilj vjerskih i naučnih programa u odgoju djeteta jeste valjano oblikovanje njegova tijela i duše. Upravo kao što su duša i tijelo djeteta u sprezi i čine jedno biće, isto tako i odgoj tijela i duše trebaju biti međusobno povezani. Kako tjelesna stanja djeluju na dušu i stanje duše na tijelo, isto tako djeluje dobar ili loš odgoj – tijela na dušu ili duše na tijelo. Kao što tijelo djeteta zbog manjkavosti hranjivih sastojaka ili pak zbog pretjerivanja u hrani zapada u teškoće i bolesti, isto tako i duša djeteta zbog manjka ljubavi i poštovanja, ili zbog pretjerane ljubavi i poštovanja, odlazi u stranputicu ili zapada u mentalne bolesti.

 

Potrebno je da roditelji, koji su odgovorni za odgajanje svoga djeteta, kroz sva razdoblja njegovog života vode računa o njegovim tjelesnim i duševnim interesima te da oboma, uporedo, posvete pažnju i ispravno ih odgoje.

Osjećaj niže vrijednosti jedno je od nepoželjnih i tmurnih stanja ljudske duše koje ponekada od ranog djetinjstva zahvata čovjeka. Ukoliko se ovo duševno stanje pogorša, postane hronično u čovjeku i pretvori se u jedan psihički kompleks, iz toga se mogu izroditi mnoge loše posljedice i nesreće po tijelo i dušu.

Kada god se duhovni sukob između osobe i određenog kompleksa nastavi, malo-pomalo dolazi do slabljenja živaca i čovjeka zahvata neka bolest. Jasno je da je ova nervna slabost ili bolest isključivo proizvod duševnih uzbuđenja i akutnih duševnih teškoća te nikada nije proizvod tjelesne bolesti ili slabosti. To znači da je ova bolest prije reakcija duše nego što je reakcija tijela, upravo zato nikakva promjena klime ili korištenje različitih lijekova ne mogu izliječiti ovu bolest. Svaka vrsta izlječenja bit će privremena, sve dok se ne promijeni sistem čovjekovih razmišljanja.

U ovom kriznom stanju psihički sukob kod čovjeka može dosegnuti onu razinu kada čovjekov nervni sistem ne može izdržati, kada njegova snaga i otpornost dođu do kraja te kada čovjek doživi nervni slom.

Tjelesni znaci ovakvog kriznog stanja su grčenje mišića, slab apetit, nespavanje i krajnja slabost. Ako želimo pronaći uzročno-posljedičnu vezu kod ovih pojava, onda ćemo ustanoviti da se njihov korijen nalazi ili u djetinjstvu ili u minulim bliskim događajima koji su pogodili bolesnika. Naravno, otkrivanje uzroka je vrlo teško, jer je korijen bolesti moguće otkriti samo uranjanjem u nutrinu bolesnikove duše. Ponekada se korijen bolesti nalazi u mržnji zbog uvrede koju je ta osoba doživjela ili zbog straha od prisjećanja na to, a moguće je da se korijen bolesti nalazi i u strahu od gubljenja vlastitog dostojanstva.[2]

 

Nepoželjni događaji i gorka sjećanja iz prošlosti, koji su uzrok čovjekova gubljenja časti i osjećaja gubljenja ličnosti, slabe ponos čovjekova bića, što se odražava na nastanak osjećaja niže vrijednosti. Ponekad se ovaj osjećaj javlja zbog uvreda i povrede časti i u posebnim uvjetima nakon nekoliko sati ili nekoliko dana dođe do zaborava. Ali, ponekad to biva trajni i postojani činilac i uzrok osjećaja niže vrijednosti. Kada on prodre u dubinu čovjekove duše, tada se osjećaj niže vrijednosti preinači u kompleks niže vrijednosti i to je već jedna hronična, ozbiljna i dugoročna bolest od koje njen nosilac pati.

Mnogostruki su i različiti činioci koji dovode do ovog duševnog stanja. To mogu biti prirodne i urođene mahane u djetetovoj tjelesnoj građi, kao i manjkavosti u odgoju – sve to može dovesti do osjećaja niže vrijednosti i do nastanka kompleksa niže vrijednosti.

 

[1] El-Hudžurat, 11.

[2] Ukdeje hakaret, str. 31.

  • 19 Juna, 2019