Trumpove usluge Islamskoj Republici

Autor: Fatima Sajahi
Izvor: Arapski list R'eju-l-yevm (GB)
Share

Trumpove usluge Islamskoj Republici

Možda se na prvi pogled stekne dojam kako su očito u vrijeme predsjedništva Donalda Trampa američki pritisci na Iran porasli. Međutim, pogledali se malo preciznije i dublje može se stići do drugačijeg rezultata. Tramp je nesvjesno i indirektno bio povod da se priznaju napori i da se legitimitet iranskoj diplomatiji. U ovom tekstu ćemo pozitivne efekte Trampovih sankcija i pritisaka na Iran, obradit na dva nivoa: na unutarnjem i međunarodnom.

Na unutarnjem aspektu

Trampova vlada je vraćanjem ekonomskih sankcija Iranu pokušala izazvati porast unutarnjeg nezadovoljstva i stvoriti opće probleme i na taj način promjeniti tok političkih dešavanja u državi. Međutim, ono što su on i njegovi savjetnici zanemarili jesu efekti sankcija na kulturu, percepciju i način razmišljanja Iranaca. Kako?

1 – Tramp je, od kako je izišao iz JCPOA pa sve do sada postupio upravo onako kako je predvidio lider islamske revolucije, ajetullah Sejjid Ali Hamenei. To je udvostručilo njegovu popularnost i kompetentnost.

2 – Trampova politika je pomogla mladim Irancima da sami stignu do zaključka da suprotstavljanje njihove vlade Americi nije zbog mržnje, već politika sistema je utemeljena na dva važna stupa: Političkoj mudrosti te zaštiti i čuvanju nacionalnih resursa.

3 – Individue i reformske frakcije u Iranu koje teže uspostavljanju relacija sa Amerikom, u početku su bili radosni zbog JCPOA. Međutim nakon nekog vremena kada je postala jasna neučinkovitost tog dogovora i nakon nelogičnog izlaska Trampa iz njega, počeli su sumnjati u međunarodnu politiku amerike i uvidjeli su da je loše imati povjerenje u njih.

4 – Prije Trampove agresorske politike, neki fakultetski profesori u Iranu na temelju nekih teorija, vjerovali su da se politički problemi Irana i Amerike mogu riješiti pregovorima i aktivnom diplomatijom. Izlazak Trampa iz JCPOA je srušio tu vjeru i dokazao da teorijske jednadžbe ne funkcioniraju na praktičnom terenu američke politike. Naučna zajednica Irana duguje Trampu ovo konstruktivno otkriće.

5 – Prije Trampovih odluka, iranska mladež je bila skeptična prema sloganu “Smrt Americi” a kada je Tramp zabranio uvoz posebnih medikamenata i artikala od krucijalne važnosti, lišivši irance na taj način tih potrepština, mladi su shvatili suštinu i razlog slogana. Sada su otrovna propaganda američkih medija i humane geste izgubile svoju funkciju i učinkovitost.

Trampov tim se zalagao da u Iranu izazove i ojača društveni i ekonomski razdor, međutim nije ni sanjao da će s takvom politikom čak zamiriti prijašnje rascjepe…

Na vanjskom aspektu

1 – U Politologiji postoji poznato pravilo koje kaže: Korištenje moći je povod njenog smanjenja. SAD kao hegemonistička sila, protiv Irana je koristili sva svoja sredstva od čvrstih do mehkih kako bi izazvala promjenu politike i režima u Iranu, međutim nije postigla željene rezultate. Ipak to je rezultiralo time da je cijeli svijet vidio koliko su moćna sredstva koje Amerika koristi kada prijeti drugim državama. Sada je moguće analizirati slabe i jake tačke ovih sredstava i metode kojima im se može suprotsaviti.

2 – Islamska revolucija Irana u ovih 40 godina svoje pobjede, postala je vjerski uzor za utemljenje islamske vlasti u novom međunarodnom poretku i bila je tema proučavanja svih zapadnih škola mišljenja. U ovom periodu postala je povod promjena u islamskom svijetu i izazvala je talas islamskog buđenja u zemljama regiona. Međutim sada, savladavanjem teških ekonomskih, bankovnih i industrijskih sankcija postala je politički uzor nepopustljive države pred sankcijama. Trenutno Iran uživa vjerski autoritet u islamskom svijetu a sa izgradnjom kulture otpora ona je postala politički uzor. Uzor koju utiče čak i na radničke pokrete u zapadnom svijetu. Lider pokreta žutih prsluka u Francuskoj od prvog dana protesta protiv kapitalističkog poretka je rekao: “Za uzor pravde i jednakosti u našem društvu uzeli smo islamsku revoluciju  Irana.”

3 – Prije nametanja ekomonskih sankcija Iranu, cio svijet je strijepio od te politike. Dotle da se pretpostavljalo da će posljedice ekonomskih sankcija biti razornije od rata. Međutim, kada su sankcije protiv Irana nametnute širokim dijapazonom, one su tada izgubile svoju pompeznost. Nakon toga koja god država da se našla pod sankcijama govorila bi da uzima Iran za svoj uzor i da bira put nepopustljivosti. Ovaj Iran je javno i prosto izveo metod kulture političke nepopustljivosti i otpora u Rusiju, Tursku i sve zemlje pod pritiskom. Bez ulaganja kapitala Islamske republike Iran, Trampova politika je dovela dotle da se provede uspješni svjetski dijalog od strane Irana.

Savjetujemo svaku individuu i vladu koje žele voditi politiku protiv Irana, da prvo steknu potpuni uvid u kulturni potencijal Islamske Republike Iran i u društveni duh i moral njenog naroda.

  • 4 Februara, 2019