Način otkrivanja tajni

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj I
Share

Način otkrivanja tajni

 

 Za otkrivanje tajne nekog čovjeka, izuzev mučenja i kažnjavanja kao nečovječnih postupaka, u prošlosti, a i danas – koriste se mnoga sredstva:

 1. Imam Ali, a.s., je iskoristio snagu moralne savjesti i ogavnost braka sa sinom, kada je ženu doveo u bezizlaznu situaciju da je morala otkriti svoju pomno čuvanu tajnu i kojom prilikom je odmah prihvatila svoje materinstvo.

2. Poznata je priča o Ibn Sini i čovjeku koji je bolovao zbog ljubavi. Ibn Sina je došao do postelje bolesnika koji je u unutrašnjosti izgarao od ljubavi, a to nije mogao reći. Opipavao je bolesnikov puls, a drugi čovjek je nabrajao imena svih gradskih naselja – jedno po jedno. Kada se spomenulo ime jednog naselja, puls se značajno ubrzao. Onda je Ibn Sina naredio da počnu nabrajati imena svake uličice u tom naselju. Pri spomenu jedne od njih puls bolesnika se opet ubrzao. Onda je uslijedilo nabrajanje kuća u toj ulici, a potom članova porodice jedne kuće. Sve je bilo uobičajno dok nije spomenuto ime jedne djevojke, kada je bolesnikov puls žestoko poskočio. Onda je Ibn Sina iznio dijagnozu: Bolest ovog pacijenta je silna zaljubljenost u tu i tu djevojku, iz te i te kuće. Tako je Ibn Sina putem bila otkrio tajnu sakrivenu u dubinama bića ovog mladića.[1]

3. Posredstvom hipnoze moguće je zaposjesti volju bolesnika i navesti ga da kaže svoju skrivenu tajnu.

4. U nekim slučajevima na osnovu promjene boje lica ili neuobičajenih pokreta osoba moguće je prodrijeti u njihovu unutrašnju tajnu. Naprimjer, jedan od članova porodice čita novine naglas, a ostali slušaju. Odjednom nailazi na vijest kako je mladić prevario djevojku i dogodilo se to i to. Svi članovi porodice tu vijest primaju sa uobičajenim čuđenjem, ali djevojka o kojoj smo govorili, koja je i sama žrtva takve obmane, i koja je izgubila nevinost, kada čuje tu priču, koja liči na njen slučaj, zapada u neobično stanje. Mijenja joj se boja lica, osjeća nelagodu, nema volju da se ta vijest nastavi čitati, ali da drugi ne bi shvatili o čemu je riječ, ona se pravi da je ne zanima da dalje sluša priču. U istom trenutku počinje nešto raditi ili glasno zove komšijino dijete. Ukratko, pravi se da ne sluša čitanje novina i da se bavi drugim poslom, a nije svjesna da takvi postupci ukazuju na njeno neuobičajeno stanje. Time razotkriva svoju unutrašnju uznemirenost. Dakle, promjena boje lica, neprirodni i uznemireni pokreti predstavljaju jedan od načina upoznavanja unutrašnje svijesti i skrivene savjesti osoba.

Freud je za otkrivanje skrivenih tajni i skrivene savjesti najviše koristio dva načina:

a)     Nesvjesni govori i djelovanje, koji se događaju nehotimično i pri kojima volja nema nadzor;

b)    San i tumačenja sna.

 Neki zapadnjaci su pretjerali u vezi sa Freudom i njegovim teorijama iz psihoanalize umislivši da je on prva osoba u ljudskoj civilizaciji koja je nesvjesne riječi i tumačenje snova smatrala sredstvima upoznavanja ljudske podsvijesti. Poznato je da u pogledu obje ove oblasti u islamu postoji poprilično iskustvo te je u vezi s njima u vjerskim knjigama naveden niz primjera.

Osim toga, Freud je u pogledu tumačenja snova razmišljao manjkavo i nestručno.

 


[1] Logatname Dehoda (Ebu Ali), str. 644.

  • 2 Aprila, 2019