Naučna mudžiza Božijeg Poslanika 

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj I
Share

Naučna mudžiza Božijeg Poslanika

 S obzirom na naučna istraživanja, dva hadisa potvrđuju svoju naučnu i duhovnu vrijednost kada je u pitanju nasljeđivanje. Po mom mišljenju, ova dva hadisa upućuju na naučnu mudžizu časnog Poslanika. Da nije bilo ovakvih naučnih dostignuća, značenje ovih hadisa ostalo bi nepoznato.

Naučnici su kroz dugi niz godina, zahvaljujući svom danonoćnom trudu, otkrili istine i činjenice koje su ranije bile nepoznate. Svojim naučnim dostignućima oni su otvorili put za shvatanje teško razumljivih ajeta i hadisa. Na taj način su za istraživače i one koji čitaju razotkrili veličinu i značaj položaja poslanstva te stvarnu vrijednost Božije objave u objašnjavanju nepoznatih istina.

Prva predaja – Imam Bakir, a.s., je rekao:

“Jedan ensarija došao je sa svojom ženom kod Božijeg Poslanika te mu je rekao: ‘O Božiji Poslaniče, ova žena je moja amidžična i moja supruga. Ona je čedna i čista. Rodila mi je crnoputog sina, širokih nozdrva, kovrdžave kose i spljoštenog nosa, ukratko, sa svim osobinama jednog Habešije (etiopskog crnca). Mi nemamo ni po očevoj ni po majčinoj liniji nijednog našeg djeda ni oca da liči na njega.’ Božiji Poslanik upita njegovu ženu: ‘Šta veliš na ovo?’ Ona se zakle: ‘Od trenutka kada sam se udala za ovog čovjeka ni s kim više nisam imala doticaja.’ Božiji Poslanik, poput čovjeka koji se dade u razmišljanje, obori glavu, potom je podiže i usmjeri pogled ka Nebesima, okrenu se prema čovjeku i reče: ‘Između svakog čovjeka i Adema, a.s., ima 99 čestica (‘irk) koje utiču na čovjekovu građu. Kada se sjemena tekućina nađe u maternici, te čestice se pokrenu i sve od Boga traže da buduće dijete liči na njih. Ovo dijete se razlikuje od vas zato što potiče od tih čestica vaših dalekih djedova i predaka. Uzmi dijete, ono je tvoje.’ Žena reče: ‘O Poslaniče, razvezao si moj čvor i riješio si me brige.’”[1]

Druga predaja – Imam Sedžad, a.s., prenosi od svoga oca i djeda sljedeći hadis:

“Došao je jedan ensarija i kazao: ‘O Božiji Poslaniče, ova moja supruga je i moja amidžična, a moji preci su ti i ti (nabroja ih poimenično sve do desetog pretka), a preci moje supruge su ti i ti (nabroja ih poimenično sve do desetog pretka).’ Onda je rekao: ‘U cijeloj mojoj porodici i porodici moje supruge nije bilo etiopske rase, a ova moja žena mi je donijela crno dijete.’ Poslanik se malo zamislio, a potom je kazao: ‘Ti imaš 99 nasljednih čestica (‘irk), a i supruga ti ima 99 nasljednih čestica. Kada se sjemena tekućina nađe u maternici, tj. kada se muške i ženske sjemene tekućine pokrenu i izmiješaju, one se pokrenu i sve te čestice od Boga traže da buduće dijete liči na njih. Ustanite! Ova promjena djetetovog lika ili je iz tvog ‘irka ili je iz njezinog ‘irka.’ Taj čovjek uze ženu za ruku i ode čudeći im se još više.”[2]

Sve ono što su ustvrdili zapadnjački naučnici u vezi sa širenjem nasljednih osobina od roditelja, bližih i daljih rođaka, sve je to navedeno u dva prethodna hadisa.

Činioci naslijeđa su sićušne čestice, nazvane geni, koje potiču od roditelja i nasljednih ćelija daljih predaka. I ti činioci naslijeđa, kako je u četvrtom uvodniku kazano, nazvani su ‘irk. U oba hadisa spominje se riječ ‘irk.

Prema mišljenju današnjih naučnika, mnoštvo gena učestvuje u nasljednom lancu. U citiranim člancima spominje se da njihov broj iznosi desetine ili stotine, a drugi tvrde da ih je jako mnogo i da su ustrojeni poput zrna tespiha te da su smješteni u hromozomima jedra. U svakom slučaju, nijedan naučnik nije iznio određen broj gena, samo su ustvrdili da ih je mnogo.

U dva navedena hadisa rečeno je da je broj čestica 99. Moguće je da se ovaj broj odnosi na gradivne čestice specifičnih osobina rase kao što su boja i kovrdžavost kose, boja očiju i neke druge odlike. A moguće je da broj 99 simbolizuje mnoštvo i brojnost, slično onome kako se Kur'an simbolično izražava:

إِن تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ سَبْعِينَ مَرَّةً فَلَن يَغْفِرَ اللّهُ لَهُمْ

…Molio se ti čak i sedamdeset puta za njihov oprost, Allah im neće oprostiti…[3]

Ovaj broj ukazuje na mnoštvo, odnosno mnogo moljenja, a ne da bi mu se uslišilo ukoliko bi molio 71 put. Sedamdeset u ovom slučaju naprosto označava velik broj.

Današnji naučnici sposobnost nasljeđivanja kod djece ne ograničavaju samo na bliske srodnike. Kažu da je moguće da čovjek dobije nasljedne osobine dalekih predaka i praljudi.

Hadisi, također, naslijeđe ne ograničavaju samo na pet ili deset koljena, već u skladu s njima osobine mogu poticati i od prvog čovjeka, oca čovječanstva – Adema, a.s. – upravo kao što je to rečeno u sljedećoj predaji Imama Sadika, a.s.:

إنَّ اللهَ تباركَ و تعالى إذا أرادَ أن يَخْلقَ خَلْقاً جَمعَ كُلَّ صورةٍ بينَه و بينَ آدمَ ثُمَّ خَلقَهُ على صورةِ إحديهنّ فلا يقولنَّ أحدٌ لِوَلدهِ هذا لا يشبِهني و لا يُشْبِهُ شيئاً منْ آبائي

“Zaista, kada Uzvišeni Allah želi stvoriti nekoga, sabere sve oblike između njega i Adema, a.s., zatim ga stvori u jednom od tih likova. Neka ne kaže niko od vas za svoje dijete: Ovo ne liči na mene niti na nekog od mojih predaka.”[4]

Sva nasljedna obličja i osobine od svih očeva i predaka do Adema mogu predstavljati osnovu za građu oblika djeteta čija je ćelija smještena u maternici. Zbog toga što su ljudi u prošlosti, a neki i danas, bili neobaviješteni o moćnom zakonu nasljeđivanja, bilo je moguće da neki ljudi, usljed činjenice da njihovo dijete ne liči na poznate pretke, pomisle nešto ružno o svojim ženama. Imam je kazao da niko od njih, ukoliko dijete ne liči na njegove pretke, ne treba reći: ‘Ovo ne liči na mene niti na moje pretke’, jer je moguće da dijete osobine naslijedi od nekog veoma udaljenog pretka.

Po mišljenju naučnika, geni nosioci naslijeđa se nalaze kako u jajnoj ćeliji žene tako i u muškoj jajnoj ćeliji i iznenadne promjene zavise od bilo koje od njih.

Časni Poslanik, s.a.v.a., je kazao:

و لمْ يأْتكَ إلاّ مِن عِرقٍ مِنْكَ أو عِرْقٍ مِنْها

“Ovo dijete, koje tebi nije slično, došlo je ili iz tvog ili iz njenog ‘irka.”

Nije prošlo ni jedno stoljeće otkako su počela intenzivna naučna istraživanja o naslijeđu i mutaciji i otkako su se pojavile informacije o genima i hromozomima, a časni Poslanik je svoje duboke misli o ovoj temi izrekao prije 14 stoljeća. Božiji Poslanik nije imao učitelja ni škole, već je putem Božije objave saznavao i obznanjivao svim ljudima svijeta mnoge podatke i činjenice.

Nije zgoreg obratiti pažnju na sljedeće pitanje: Zašto Božiji Poslanik onom ensariji nije odmah odgovorio na pitanje o njegovom djetetu, već je malo pričekao? Drugi hadis daje odgovor na ovo pitanje:

Pitao je neki čovjek Božijeg Poslanika nešto, Poslanik je malo sačekao a potom odgovorio. Jevrej ga upita: “Kad si već znao odgovor, zašto si čekao s njim?” Odgovorio je: “Iz poštovanja prema mudrom kazivanju.”[5]

Upravo kao što treba prema velikim ljudima iskazivati poštovanje, isto tako treba mudar govor izgovarati s poštovanjem. Ako bi govornik mudar govor izgovorio brzo, onda bi to slušalac smatrao bezvrijednim ili malo vrijednim govorom. Poslanikova stanka prije njegova odgovora mužu i ženi u vezi sa njihovim djetetom koje nije ličilo na svoje pretke označava poštovanje prema nauci i mudrom govoru.

Osobine koje roditelji prenose na dijete su brojne, poput ludosti i gluposti, boje kože, očiju i kose, građe lica i nosa i svih drugih kvaliteta vezanih za njih, s tim što treba kazati da nauka još uvijek nema ni izbliza potpune informacije o nasljednim osobinama.

Neke bolesti, poput raka, visokog krvnog pritiska, tuberkuloze i drugih bolesti, u obliku sklonosti prenose se sa roditelja na njihovu djecu. Uvjeti u okolini i način života mogu te bolesti spriječiti ili olakšati.[6]

 

[1] Vesail, sv. 5., str. 128.

[2] Mustedrek, sv. 2., str. 631.

[3] Et-Tevbe, 80.

[4] Mekarimu-l-ahlak, str. 114.

[5] Sefinetu-l-bihar, str. 439.

[6] Ensane našenahte, str. 243.

  • 19 Marta, 2019