Jedinstvo tijela i duše

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj II
Share

Jedinstvo tijela i duše 

Duša i tijelo su toliko jedno s drugim prožeti i jedinstveni da dobro ili loše stanje jednog od njih ostavljaju uticaj na drugo, i to je nešto oko čega vlada opći konsenzus među učenjacima, kako onim prijašnjim, tako i današnjim.

Onome ko je stalno zabrinut i pod uticajem svojih sjećanja osjeća u sebi uznemironost i nemir, ovo duševno stanje ostavlja loše posljedice na tijelo i uzrokuje njegove bolesti i poremećaje.

U istraživanjima svjetskih naučnika potvrđeno je da značajan udio raznolikih bolesti tijela proističe iz duševnih uzbuđenja i psihičkih briga i uznemirenosti. Za temeljno liječenje ovih bolesti potrebno je na prvom mjestu obratiti pažnju na korijen bolesti, i prije liječničkog tretmana i davanja lijeka treba se boriti sa brigama i strepnjama duše i ukloniti ih iz čovjekove svijesti.

Dil Karangi, poznati američki psiholog, navodeći riječi nekoliko stručnjaka, u svojoj knjizi je spomenuo nekoliko tjelesnih bolesti za koje je moguće da potiču od psihičkih stresova i briga. Ovdje navodimo njegove riječi:

Prije nekoliko godina, odmor sam proveo u putovanju kroz saveznu državu Teksas u društvu sa doktorom Kuperom, koji je direktor kompleksa bolnica u sastavu željeznica Santa Fe. Jednog dana, dok smo razgovali o uticajima brige, doktor mi je kazao: ‘Oko 70% bolesnika, koji se obraćaju liječnicima zbog liječenja straha, duševne uznemirenosti i brige mogu sami sebe izliječiti. Mogli bi izliječiti naprimjer živčane senzore organa za varenje, neke čireve na želucu, srčane poremećaje, nesanicu, neke vrste glavobolja i još nekoliko vrsta paralize.’

Doktor Žozef Montako, pisac knjige Nervni poremećaji želuca, također daje sličnu izjavu:

‘Ne oštećuje želudac hrana koju jedete, već ono što vas jede – a to su brige i duševne uznemirenosti koji su osnovni uzrok pojave ove bolesti.’

Doktor D. Alvarez, uposlen u klinici Majo veli:

‘Jačina ili slabost čireva na želucu uglavnom je u neposrednom odnosu sa jačinom ili slabošću unutarnjih uzbuđenja. Ove riječi temelje se na eksperimentima i istraživanjima izvedenim na 15000 pacijenata koji su se zbog želudačnih problema obraćali klinici Majo. Četiri petine njih nisu imali nikakve osnove ni prirodnog uzroka za želučanu bolest. Strah, briga, duševna uznemirenost, stres, zavidnost, izraženi egoizam, potom nesposobnost njihovog uklapanja u sredinu – predstavljaju najčešće razloge nastanka čira na želucu. Bolest čira na želucu uzrokuje smrt mnogo ljudi. I u skladu s onim što je objavio časopis Life – među svim značajnim i opasnim bolestima, čir na želucu zauzima 10 mjesto.

Braća Majo, čija klinika je veoma poznata, objavili su da više od polovine kreveta popunjavaju pacijenti koji imaju nervnih problema. No njihove bolesti nisu uzrokovane bolešću i poremećajima živaca, već unutarnjim uznemirenostima, uskraćenostima, brigama, poticajima, beznađem, strahovima, stresovima i neuspjesima.

Broj onih koji su pogođeni psihičkim bolestima u rapidnom je porastu. Ljekarski izvještaji govore da svaki dvadeseti Amerikanac stanovito vrijeme provede u bolnici za duševne bolesti. Isto tako se navodi da je svaki šesti mladić, zbog mentalnih i duševnih problema, bio oslobođen od služenja u američkim oružanim snagama u Drugom svjetskom ratu.

Šta je uzrok ludila?

Niko ne zna precizne uzroke ove bolesti, ali ono što je izvjesno je to da su strah i brige uticajni činioci pri pojavi ludila. Upravo sada na mom stolu se nalazi knjiga doktora Edvarda Podolskog pod naslovom Spriječi uznemirenost i brigu i živi zdravo i lagodno čija su istaknuta poglavlja sljedeća: Šta zabrinutost čini srcu? Krvni pritisak nastaje iz zabrinutosti; Moguće je da reumatizam nastaje iz zabrinutosti; Kako uznemirenost i briga dovode do slabljenja želuca? Zabrinutost i tiroidna žlijezda; Šećerna bolest nastaje iz zabrinutosti.

Doktor Vilijam MekGinigel je na konvenciji američkih stomatologa kazao:

‘Uznemirenost i brige dovode do nastanka oštećenja zuba’, da bi dodao, ‘Uzbuđenja i osjećanja koji su posljedica briga i straha uzrokuju narušavanje ravnoteže kalcijuma u organizmu i uzrokuju kvarenje zuba.’

Ne znam da li ste u životu vidjeli osobu kod koje tiroidna žlijezda pojačano radi, ja sam takvu osobu vidio. Takve osobe se tresu i izgledaju kao da su upravo iz groba izašle. A ova njihova drhtavost zavisi od jačine lučenja tiroidne žlijezde. Srce im brže udara, cijelo tijelo im je je pod upalom i uzbuđenjem. Ako se ne zaustavi ovo pojačano lučenje, oni se brzo suočavaju sa smrću.

Nedavno sam se s jednim pacijentom, mojim prijateljom, koji je patio od pojačanog lučenja tiroidne žlijezde, zaputio u Filadelfiju kod jednog poznatog stručnjaka za liječenje ove bolesti, koji se već 38 godina bavi liječenjem ove bolesti. Prvo što je upitao mog prijatelja bilo je: “Koji duševno-psihički bol i patnja su ti uzrokovali ovo stanje?” Time je istovremeno otvoreno upozorio mog prijatelja da ukoliko se ne bude oslobodio duševnih i psihičkih briga mogu da se jave i druge opasne bolesti kao dijabetes, srčana oboljenja i čir na želucu.[1]

 

[1] Aineje zendegi, str. 25.

  • 30 Jula, 2019