Operacija Bekik … opasne posljedice koje mogu paralizirati kraljevinu nafte

Share

Operacija Bekik … opasne posljedice koje mogu paralizirati kraljevinu nafte

Nakon što su jemenske oružane snage u subotu u zoru udarile dvije strateške tačke koje pripadaju saudijskoj kompaniji Aramco u provinciji Bekik i području Hurejs posredstvom 10 dronova, postavlja se značajno pitanje o strateškoj važnosti operacije “Inhibitor broj dva” koju su izvršile jemenske oružane snage.

Ogromni gubici

Stručnjak za saudijska pitanja Ali Murad kaže: “Ako se ispostavi da je baza Bekik izbačena iz upotrebe, tada saudijski režim neće moći sakriti zbilju štete koju je pretrpio, jer ova baza dnevno prerađuje 7 miliona barela nafte” i ukazuje na to da će se nestanak ove količine nafte sa svjetskog tržišta primjetiti koliko god da Rijad pokušava da to sakrije iščekivajući da cijena nafte vrtoglavo poskupi.

Murad objašnjava da ukoliko se ispostavi da su stabilizacijski tornjevi uništeni, baza neće moći raditi a ovo će utjecati na proizvodnju i pumpanje prema Ras Tenuri i zapadnom području i dodaje da bi to značilo da će Aramco trebati postaviti nove tornjeve koji trebaju biti izrađeni u Americi, a za zamjenu će trebati dosta vremena.

Murad objašnjava da je postavka Bekik dragulj u kruni saudijske naftne baze i dodaje da slike požara u bazi potvrđuju da su štete ogromne, a evakuacija stanovnika iz susjednog sela Ibkik govori o teškoći gašenja vatre, ovo se razlikuje od eksplozija naftnih pumpi jer ovdje se razdvaja plin od nafte.

Naftovod Ibkik je najbitniji naftovod na svijetu

Jemenski novinar Hamid Rizk kaže da površina naftne baze Ibkik dostiže do 4 kilometra i okružuje je 14 tornjeva koji su specijalno napravljeni u Americi, a za proces zamjene će trebati dugo vremena, naročito što se unutar Amerike ne može naći alternativa. On dodaje: “Saudija izvozi 10 miliona barela nafte dnevno, što je naftovod Ibkik – Ras Tenure učinilo najvažnijim naftovom u Saudiji a možda i izvan Saudije i u ovoj bazi se nalazi najveća stanica za razdvajanje plina i nafte u Saudiji.”

U Rizku u Ibkiku se nalaze ogromni rezervoari plina pod velikim pritiskom što je pogodno za brzo širenje vatre unutar baze ukoliko rezervoari budu pogođeni granatama.

Postavka razdvajanja plina od nafte

Saudijski opozicijski aktivist Hamza El-Hasan smatra da je udar na Bekik kao vojni cilj sa strateškog aspekta važan kao da je udareno na 100 ciljeva i više. Ni aerodromi, ni luke, ni vojne postavke pa čak ni ministarstvo odbrane ne mogu biti jednaki po važnosti sa Bekikom!

On pretpostavlja da ova operacija može paralizirati saudijsku vlast i kaže da ako ima koristi u udarima na tvornice Bekik, to je u tome što će planovi prodaje Aramca, što Bin Selman žuri da što prije izvrši, biti odgođeni, jer ovi udari će otjerati one koji bi u njemu ulagali i uzrokovat će pad cijene Aramca.

Po El-Hasanu obustavljanje i pad nivoa izvoza nafte opasniji su od gašenja požara, a važnost Bekika je u tome što ova postavka razdvaja plin od nafte, a to je proces koji prethodi izvozu.

Operacija nosi opasne poruke

Poznati saudijski pisac Fuad Ibrahim misli da jemenska poruka u operaciji Bekik i Hurejs u okviru priprema za stavljanje Aramca na javnu ponudu prodaje dionica, sa sobom nosi opasno značenje i da je Rijad pred sudbonosnom raskrsnicom u besmislenom ratu.

https://alahednews.com.lb/article.php?id=10884&cid=123

  • 15 Septembra, 2019