Tjelesni nedostaci

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj I
Share

Tjelesni nedostaci

 

 Mnoštvo je tjelesnih anomalija i nedostataka koji nastaju u majčinoj maternici. Svi dijelovi tijela – počev od kostura, polnog organa, stanja srca i krvnih sudova, pa do mozga i živaca – mogu se nepravilno ili nepotpuno razviti, a neki mogu biti izuzetno opasni da se može roditi dijete sa dvije glave na jednom vratu ili dva tijela na jednom pojasu.

U vrijeme hilafeta Imam Alija, a.s., žena je donijela dijete pred Alija i rekla: “Ono ima dva trupa i dvije glave na jednom pojasu.”

Njegovi bližnji su ostali zatečeni, jer nisu znali koliko mu pripada naslijeđa, da li je jedna osoba i pripada mu kao jednoj osobi, ili su dvije osobe i pripada mu kao dvjema osobama.

Ona se obratila hazreti Aliju da donese presudu o ovom pitanju.

Hazreti Ali, a.s,. je kazao: “Ispitaj ga u vrijeme spavanja. Probudi jedno tijelo i jednu glavu. Ako se obje glave u jednom trenutku probude, jedna je osoba, a ako jedna glava bude budna, a druga bude spavala, onda su dvije osobe i imaju dva udjela u naslijeđu.”[1]

Imam Ali, a.s., je na mudar način utvrdio kriterij prosuđivanja na osnovu nervnog sistema, dakle onog organa koji upravlja tijelom. Ako je jedan upravitelj objema glavama i tijelima, tada je riječ o jednoj osobi. Ali ako svaka glava ima svoj zaseban nervni sistem i zasebno upravlja tijelom, u tom slučaju su u pitanju dvije osobe. Najbolji način raspoznavanja ovog pitanja jeste buđenje iz sna.

Upravo kao što oči običnog čovjeka imaju jednog upravitelja i djeluju kao dvije sijalice koje se pale i gase jednim prekidačem, nije moguće da jedno oko spava, a da drugo bude budno. I ovdje je ista logika u pitanju: ukoliko se sa dvije glave i četiri oka upravlja iz jednog nervnog sistema, nije moguće da se jedna glava probudi, a da druga spava. Međutim, ako lagahno probudite jednu glavu, a druga glava ostane spavati, jasno je da su u pitanju dvije komande i da svaka upravlja nezavisno od druge. Zapravo, slučaj je isti kao kod dvoje djece koja spavaju na jednom krevetu zagrljena. Jedno je budno, a drugo spava.

Iako su uzroci nastanka velikog broja ovih anomalija ljudima još uvijek nepoznati, sigurno je da ukoliko se oštećenje desi u prvoj ćeliji – embrionu – dijete će biti poremećeno, jer je eksperimentalno, vještački, izazvan ovakav poremećaj kod životinja i došlo se do ovakvog rezultata.

Šaberi je posredstvom grebanja prvih embrionalnih ćelija uspio stvoriti neobičan fetus. Ovo otkriće naročito je vrijedno pažnje s tog aspekta što je izvođenje zahvata na ćelijama embriona dužine jedne do dvije desetine milimetra prilično zahtjevan poduhvat.[2]

 

[1] Biharu-l-envar, sv. 9., str. 485.

[2] Tarihe ‘ulum, str. 706.

  • 19 Marta, 2019