Maloumnost i alkoholizam

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj I
Share

Maloumnost i alkoholizam

Muškarci i žene koji imaju manjak razuma i za koje se zna da su maloumni rađat će djecu poput sebe, a to je već jedna od najvećih nevolja pojedinca, porodice i društvene zajednice. Malouman čovjek se kroz cijeli život suočava sa ograničenjima, te će i zajednica trpjeti zbog nedostatnosti njegova uma.

I današnji naučnici su obznanili opasnost sklapanja braka sa maloumnim osobama i jasno su dali uputstva ljudima po tom pitanju.

Svako treba znati da je ostvarivanje bračnih veza sa porodicom koja je zahvaćena mentalnom zaostalošću ili alkoholizmom ravno gaženju zakona opstanka vrste i budućih pokoljenja. Ovo gaženje zakona uzrokovat će određen broj mahana i bezgraničnu tugu za one koji izvrše taj prekršaj.[1]

Veliki predvodnik islama je u prošlosti ispravnim zbiljskim viđenjem, koje mu je podarila objava, poznavao te činjenice i stoga je svoje sljedbenike savjetovao da se ne upuštaju u brak sa maloumnim osobama.

Imam Sadik, a.s., je prenio od Resulullaha, s.a.v.a.:

إيّاكمْ و تزَوُّجَ الحَمْقاءِ فإنَّ صُحْبَتها بلاءٌ وَ ولَدُها ضَياعٌ

“Klonite se braka sa maloumnim osobama, jer je udruživanje s njima povod tuzi i nevolji a djeca će biti unesrećena.”[2]

Gudar je ustanovio da je u generaciji u kojoj su roditelji bili mentalno zaostali rođeno 470 mentalno zaostale djece i samo šestero je rođeno zdravo. Stoga je rađanje degenerativne, sociopatske i maloumne generacije velika izdaja.[3]

Jedan opasan običaj, nažalost prisutan u većini zemalja na svijetu, od kojeg je manje-više oboljela većina svijeta, jeste opijanje. Ovaj uništavajući i pogubni otrov ne samo da nanosi neprocjenjivu štetu onima koji se opijaju, već i njihovu bezgrješnu djecu, također, do kraja života dovodi u mnoge nevolje. Redovno opijanje ostavlja pogubne učinke na cijelom tijelu, pa i na moždanim ćelijama. Jasno je da se kod osoba koje su postale notorni alkoholičari radi o trajno oštećenim i nenormalnim karakterima. Nažalost, ovaj njihov zločin ostavlja trag i na njihovoj djeci te i njihova djeca bivaju nastrana i nenormalna. Jedan dio maloumnih osoba koje borave u psihijatrijskim ustanovama otplaćuje kaznu za opijanje bez mjere.

Opće smanjenje umskog potencijala i zdravog razuma posljedica je uticaja alkohola, svih vrsta pretjerivanja, nediscipline i neurednosti. U svakom slučaju, između alkoholiziranja i umanjenja umskih moći postoji pravolinijska veza. Od svih nacija koje se intenzivno bave naukom, najveća potrošnja alkohola je u Francuskoj, ali je tamo i najmanji broj nobelovaca.[4]

Islam je uzeo u obzir pogubne posljedice alkohola na djecu i na roditelje. Pored toga što je zabranio prodaju, kupovinu, pripremu, distribuciju i konzumiranje alkoholnih pića, zbog negativnog uticaja alkoholiziranja roditelja na njihovo začeto dijete islam je stupanje u odnos sa alkoholičarima vrlo odlučno zabranio svojim sljedbenicima.

Imam Sadik, a.s., je kazao:

مَنْ زَوَّجَ كَريمَتهُ مِن شاربِ خَمْرٍ فقَدْ قطعَ رَحِمَها

“Ko svoju kćer uda za pijanicu, prekinuo je s njom rodbinsku vezu.”[5]

Časni Poslanik, s.a.v.a., je kazao:

شاربُ الخمْرِ لا يُزَوَّجُ إذا خَطَبَ

“Pijanici ne dajte kćerku kada je zaprosi.”[6]

Preneseno je mnogo hadisa koji govore o spolnom odnosu u stanju pijanstva, ali je još veća opasnost kada se dijete začne za vrijeme pijanosti. Imam Sadik, a.s., je kazao: “Koja god se žena prepusti mužu u postelji dok je pijan, postaju joj grijesi brojni koliki je broj zvijezda na nebu, dijete koje proizađe iz ovakvog odnosa bit će nevaljalo, a Uzvišeni od takve žene neće primiti nikakvu tevbu niti otkup za grijeh, osim da joj muž umre ili da ona izađe iz braka s njim.”[7]

A doktor Carrel kaže:

Pijanost čovjeka ili žene u vrijeme spolnog odnosa zbilja je veliki zločin, jer djeca koja se začnu u takvim uvjetima obično pate od neizlječivih nervnih i psihičkih poremećaja.[8]

Oboljelost od maloumnosti i pijanstva nesumnjivo ostavlja jak uticaj na djetetovu tjelesnu građu. Djeca koja potiču od roditelja kojima su svojstveni ovi nedostaci sama su nesretna i s nedostacima. Upravo zbog toga je islam u svojim učenjima dao potrebna uputstva svojim sljedbenicima te je ovakve veze proglasio lošim i nečistim.

Današnji naučnici također su ovom pitanju posvetili mnogo pažnje te su preporučili obavezno ustezanje od ove vrste brakova. Čak su i neke američke države, radi očuvanja čistote poroda, donijele posebne zakone u sklopu kojih je za mladiće i djevojke koji su zbog prekomjernog i neograničenog opijanja postali alkoholičari obavezna sterilizacija, čime im se onemogućava dobijanje djece.

Međutim, treba imati u vidu da se činioci koji izazivaju tjelesne i mentalne poremećaje djeteta u stomaku majke ne ograničavaju samo na gore navedene. Niz je uzroka koji ih izazivaju, a mnogi od njih su i do danas ostali nepoznati nauci. To su činioci koji – bilo negativno bilo pozitivno – djeluju na dijete dok je ono još u maternici.

Ipak, mnogo puta se dogodilo da se kod mentalno i fizički zdravih roditelja, koji nisu ovisni o alkoholu ili nečemu drugom, rode djeca sa nedostacima, kao što se događa da se kod osrednjih ili običnih roditelja rode istaknuta i značajna djeca sa vanrednim talentom.

Zbog činjenice da ljudi ne dolaze iz čistih rasa nije moguće predvidjeti proizvod nekog braka. Znamo samo da u zdravim i istaknutim porodicama postoji veća vjerovatnoća rađanja zdrave i normalne djece od one koja to nisu. Zbog činjenice da se dijete začinje iz spoja muških i ženskih spolnih ćelija, i to na sasvim slučajan način, moguće je da se u potomstvu jednog velikog čovjeka rodi sasvim prosječno dijete te da se iz sasvim prosječne porodice rodi velikan.[9]

S obzirom da se u nekim hadisima obraća pažnja na uobličavanje embrija u posebnim prirodnim i atmosferskim uvjetima kao što su potres, oluja, puhanje vjetra, ili spolni odnos na otvorenom i tome slično – što predstavlja pokuđeno djelo – ili na posebnu vrstu hrane koju su prvaci islama preporučili trudnicama, jasno je da atmosferski uvjeti i hrana ostavljaju povoljne ili nepovoljne uticaje na građu djece.

 

[1] Rahe zendegi, str. 91.

[2] Dža‘ferijat, str. 92.

[3] Rahe zendegi, str. 84.

[4] Rahe zendegi, str. 12.

[5] Vesail, sv. 5., str. 9.

[6] Ibid.

[7] Leali-l-ahbar, str. 267.

[8] Rahe zendegi, str. 91.

[9] Ensane našenahte, str. 244.

  • 19 Marta, 2019