Vrijednost odgoja

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj I
Share

Vrijednost odgoja

 

Čovjek bez odgoja i obrazovanja nikada neće stići do savršenstva koje dolikuje ljudskom biću i neće kročiti putem koji njegov uzvišeni položaj zaslužuje.

Obratimo sada pažnju na dva načela. Prvo načelo govori da dobar odgajatelj pri odgajanju treba obratiti pažnju na sve dječije potencijale i sve njih, uz poštivanje ravnoteže i međusobne usklađenosti, treba prevesti iz stanja potencijalnosti u stanje aktualnosti. A tome prethodi poznavanje čovjeka i posjedovanje svijesti o njegovim vanjskim i nutarnjim zbiljama. Drugim riječima, ispravan je onaj odgoj koji je usklađen sa stvarnom suštinom i čovjekovom zbiljskom, iskonskom prirodom. Odgajatelj će postići takav odgoj onda:

  1. kada bude poznavao sve zbiljske zahtjeve i prirodne sklonosti čovjeka,
  2. kada te zahtjeve i sklonosti za vrijeme odgoja bude unaprijedio i zadovoljio.

Mnogo je predaja prenesenih od islamskih prvaka o nužnosti samospoznaje iz različitih aspekata, što spada u korijen i osnovu ljudske sreće.

Imam Ali, a.s., je izrekao sljedeće mudrosti: 

أفضَلُ المَعْرِفةِ مَعْرِفةُ الإنسانِ لِنفْسِهِ

“Najbolja spoznaja jeste spoznaja samog sebe.”[1] 

أَعْظمُ الجَهْلِ جَهْلُ الإنسانِ أمرَ نَفسِهِ

“Najveće neznanje je nepoznavanje sebe samog.”[2] 

أفضلُ العقْلِ مَعرِفةُ المرْءِ نفْسَهُ فَمَنْ عرفَ نفسَهُ عَقَلَ و مَنْ جَهِلَها ضلَّ

“Najbolje razmišljanje je spoznaja sebe. Onaj koji je spoznao sebe, razuman je, a onaj ko ne poznaje sebe, ide u stranputicu.”[3]

 مَنْ عَرَفَ نفسَهُ فقدْ انتَهَى إلى غايةِ كُلِّ معرِفةٍ و عِلْمٍ

“Ko je spoznao sebe, postigao je najveći nivo znanja i spoznaje.”[4]

مَنْ لَمْ يَعرِفْ نَفْسَهُ بَعُدَ عن سَبيلِ النَّجاةِ و خَبَطَ في الضَّلالِ و الجَهالاتِ b

“Onaj ko sebe ne spozna, skrenuo je sa puta sreće i spasa, a zalutao je u zabludu i neznanje.”[5]

Iz navedenih predaja može se zaključiti da su osnova i temelji ljudske sreće postavljeni na samospoznaji. Onaj ko sebe nije spoznao i ko sebe ne ocijeni realno, nikada neće stići do savršenstva dostojnog ljudskosti. Onaj ko ne poznaje Božije riznice položene u sebi i skrivena bogatstva, taj se neće ni pokrenuti da ih pretoči u ozbiljenje.

Kumejl ibn Zijad je kazao Imamu Aliju, a.s.: “Želim da me upoznaš sa mojom dušom.” Ali mu odgovori: “S kojom dušom želiš da te upoznam?” Reče: “O moj zaštitniče, pa koja to duša ima, osim ove jedne?” A on kaza: “O Kumejle, četiri su duše: vegetativna, čija je odlika razvoj i rast, animalna, koja posjeduje čula opažanja, racionalna sveta duša i nebeska božanska duša.”[6]

Osim prirode biljaka i životinjske strastvenosti, čovjek posjeduje riznice ljudske intelektualnosti i dušu nebeskog i božanskog karaktera. Sretan je onaj čovjek koji obrati pažnju na sve svoje potencijale i resurse, bili oni materijalni ili duhovni, i koji sve njih gdje treba i u ispravnoj mjeri zadovolji.

Čovjek, pored tjelesnih užitaka i udovoljenja životinjskim željama, treba obratiti pažnju na pročišćenje nutrine i oživljavanje duhovnih sklonosti koje su, također, dio njegove urođene potrebe. Potrebno je da čovjek sve ove potencijale uskladi i pokrene u pravcu napretka i usavršavanja te da iskreno slijedi nepromjenjivi zakon iskonske prirode. U protivnom, bit će od onih koji krše jasne propise svijeta Kreacije, za što mu slijedi kazna.

 

[1] Gureru-l-hikem, str. 179.

[2] Gureru-l-hikem, str. 179.

[3] Gureru-l-hikem, str. 199.

[4] Gureru-l-hikem, str. 698.

[5] Gureru-l-hikem, str. 706.

[6] Adabu-n-nefs, sv. 1., str. 11; Medžme‘ul-bahrejn (nefs).

  • 19 Marta, 2019