Uticaj životnog okruženja

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj II
Share

Uticaj životnog okruženja 

Potomci čovjeka, poput svih živih bića na svijetu, pod uticajem su svoje prirodne okoline. S obzirom na klimatske i geografske razlike, na temperaturne razlike kao i ostale prirodne činioce u različitim regionima zemaljske kugle, razvoj i napredak djece je također različit. Upravo zato su vrijeme pojave prvih znakova seksualnog sazrijevanja i sposobnosti rađanja i širenja vrste kod djevojaka i muškaraca različiti u skladu sa razlikama u području.

Starosno doba u kojem se pojavljuju prvi znakovi spolne zrelosti mijenjaju se promjenom uvjeta. Mjesečnica u toplijim područjima počinje da se javlja ranije nego u hladnim područjima. U Laponiji počinje u 18. godini, a u Etiopiji od 9. do 10. godine. Nova istraživanja su pokazala da što je klima podsticajnija, znači da nije ni stalno topla, a ni stalno hladna – utoliko se brže javlja mjesečnica.[1]

U dobi kada je mlada Etiopljanka bila u stanju da rodi jedno ili dvoje djece, Laponka još uvijek nema mjesečnicu. Ova razlika od nekoliko godina označava prirodnu raznolikost i tiče se razlike u uvjetima okruženja u kojima se živi.

Ovako posmatrajući, niti je mjesečnica Etiopljanki prerana, a niti je mjesečnica Laponki prekasna. Preuranjena zrelost je kada dječak ili djevojčica sazriju prije svog prirodnog vremena i kada se njihovi spolni hormoni počnu lučiti prije nego što je to prirodno, što predstavlja jednu vrstu bolesti.

Budući da je prerana zrelost posljedica jakog hormonalnog poremećaja, temeljitim liječenjem može se pomoći većini osoba zahvaćenih ovom nevoljom. Posebno što premala visina nije jedina posljedica prerane zrelosti i što su poremećaji koji imaju za posljedicu preranu zrelost uglavnom opasni.[2]

Moguće je da se u nekim primjerima ranije od uobičajenog pojavi spolni nagon, a da njegov izvor ne bude bolest nego neumjesni stimulansi i podražaji, koji na psihu djeteta ostavljaju značajne uticaje te su razlog prijevremenog puberteta.

Maurice Debesse kaže:

Psihički uzroci kao što su čitanje ili posmatranje strastvenih prizora ubrzavaju prve znakove mjesečnice.[3]

Mnogo je činilaca koji mogu kod nezrelih osoba podstaći i uzrokovati duševna uzbuđenja te ubrzati pojavu spolnih nagona. Između ostalog, to su: čitanje priča sa strastvenim sadržajem, gledanje prizora koji pobuđuju strasti, grljenje i ljubljenje drugih osoba, tjelesni kontakti u postelji i slične okolnosti koje pobuđuju duh. Sve ovo doprinosi prebrzom sazrijevanju i naglom ulasku u pubertet.

Roditelji koji žele da im se djeca razvijaju u skladu s prirodnim planom i koji žele da djeca svoje djetinjstvo provedu u mentalnom zdravlju, te da na prirodan način sazriju, trebaju slijediti islamska učenja koja im nalažu da spolne nagone djece drže prikrivenim, da ih ničim ne pobuđuju i da svoju djecu prije puberteta čuvaju od neumjesnih podražaja. Jedna od nepoželjnih ljudskih odlika, koja je suprotstavljena ljudskoj prirodi i moralnoj čednosti, jeste spolno zastranjenje. Ispravan način zadovoljavanja prohtjeva strasti u prirodnom zakonu i šerijatu jeste taj da muškarci budu zadovoljeni ženama i žene muškarcima i da svako svoje spolne nagone zadovoljava pomoću drugog. Neke su osobe, međutim, u težnji za zadovoljenjem prohtjeva svojih strasti skrenule sa pravog puta iskonske prirode te prohtjeve upražnjavaju na neprirodan način. Kur’an Časni ovakve osobe naziva prestupnicima.

I koji stidna mjesta svoja čuvaju, osim od žena svojih ili onih koje su u posjedu njihovu, oni, zaista, prijekor ne zaslužuju; a oni koji i pored toga traže, oni u zlu sasvim pretjeruju.[4]

وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ إِلَّا عَلَىٰ أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ فَمَنِ ابْتَغَىٰ وَرَاءَ ذَٰلِكَ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الْعَادُونَ

Jedan od činilaca koji može spolne nagone skrenuti sa pravog puta iskonske prirode i uzrokovati seksualne izopačenosti, jesu nepoželjne uspomene iz vremena prije puberteta i posmatranje lascivnih prizora. Spolni nagon kod nezrele omladine je prirodno ugašen i prekriven. Ako odgojni uvjeti u porodici budu usklađeni sa načelom o prikrivanju spolnih nagona te ako dijete ne bude u prilici da vidi strastvene prizore i ne bude trpjelo duševna uzbuđenja, ono će rasti prirodno i neopterećeno seksualnim nagonom. U vrijeme kada mlada osoba normalno sazrije i uđe u pubertet, kada se u njoj očituje seksualna težnja, ona ide svojim prirodnim putem. A to znači da djevojka postaje svjesna mladića, a mladić djevojke i nema prostora za spolno zastranjenje.

Kada se u pubertetu probudi ranije uspavani nagon za užitkom i kada se okrene vanjskom svijetu, on očekuje da se na nešto usmjeri i potroši svoju unutrašnju snagu. U ovom važnom i odlučnom trenutku prirodna biološka volja pokazuje put za svoje dobrovoljno predavanje, a to je upravo put rađanja i reprodukcije. Usmjeravajući znakovi prirode su to da se kod zrelog muškarca i žene javljaju osjetljive promjene na njihovim spolnim organima.

Priroda ovim znakovima i odrednicama želi da im stavi do znanja da prirodan put koji oni trebaju proći jeste upravo put reprodukcije. Ukoliko je osoba shvatila i poslušala ovu prirodnu smjernicu, tj. ako je muškarac prišao ženi i ona njemu radi stupanja u vezu i ispunjenja prirodnog zahtjeva za reprodukcijom, tada možemo reći da se upražnjavanje strasti odvija uredno i na pravom putu te da su spolni nagoni iskorišteni na prirodan i normalan način. Milioni osoba su prošli ovaj pravac, koji je Freud nazvao međusobna koordinacija.[5]

Sklonosti i težnje ka nečemu, kao i mržnje koje se javljaju u djetetovoj psihi, dobar i loš govor koji sluša, ružni i lijepi prizori koje vidi – sve to u nutrini djeteta ostavlja tragove, a kada ono odraste, očituje se i pokazuje kroz njegova djela i govor.

Porodice koje ne poštuju spolnu čednost u praksi i koje u vidokrugu svoje maloljetne djece rade nečasna i nemoralna djela, roditelji koji ne poštuju prirodne propise o čuvanju djetetovih spolnih nagona te koji, štaviše, svojim nemoralnim ponašanjem prigušene dječije nagone pobuđuju, aktiviraju i bodre ih na istraživanje seksualnih radnji, dakle osobe koje svjesno ili nesvjesno različitim sredstvima uzrokuju psihičke podražaje strastvenih nagona kod svoje djece i kod njih stvaraju poželjne i odvratne uspomene – vrlo je moguće da kod te djece, kada ona odrastu, prouzrokuju spolno zastranjenje i skretanje sa puta ispravnog spolnog zadovoljavanja.

Po mišljenju psihologa, izvor spolnog zastranjenja djelimično leži u osjećaju niže vrijednosti koji postoji u nutrini, iako ga čovjek u vanjštini ne priznaje.

Zastranjenje i, kao posljedica njega, neuspješnost u prirodnom braku ima za rezultat svojevrsni osjećaj niže vrijednosti. Koliko god u vanjštini ovakve osobe pokazivale da su inteligentne, snažnog duha i moćnih ideja, one u svojim nutrinama imaju osjećaj niže vrijednosti. Da je drugačije, one bi poput drugih ljudi svoje prirodne potrebe ostvarile, te bi s hrabrošću i bez ustezanja stupile u vezu koja dovodi do produženja i opstanka vrste.[6]

 

 

[1] Će midanam (Bulug), str. 30.

[2] Hormonha, str. 15.

[3] Će midanam (Bulug), str. 30.

[4] El-Mu’minun, 5–7.

[5] Frojd, str. 66.

[6]Ukdeje hakaret, str. 36.

  • 18 Jula, 2019