Sazrijevanje i odgoj sposobnosti

Autor: Muhamed Teki Felsefi
Izvor: Dijete, naslijeđe i odgoj II
Share

Sazrijevanje i odgoj sposobnosti 

Dijete čim se rodi posjeduje potencijal govora i razmišljanja. Za ispravan odgoj ova dva potencijala potrebna su dva potpuna programa: jedan je prirodni, a drugi odgojni program. U prirodnom programu svi činioci rasta treba da budu zdravi, da bi se na osnovu njihovog djelovanja jezik i mozak prirodno razvijali i usavršavali, i da bi njihovi skriveni potencijali govora i razmišljanja bili postepeno pokrenuti. Ako usljed bolesti, ili iz nekog drugog razloga, jezik i mozak zaostanu u razvoju, dijete će biti nijemo i nesposobno da razmišlja. U odgojnom programu za ispravan odgoj valjanog govora i razmišljanja potrebno je da sposoban odgajatelj pomno nadzire djetetov jezik i mozak i uputi ih na ispravan put, da jezik sačuva od psovke i nedoličnog govora a mozak od zastranjujućeg mišljenja i uvjerenja.

Potencijal seksualnog nagona također postoji u djetetu otpočetka. Potrebni su prirodni činioci kako bi se taj nagon odgojio u skladu sa zakonom Stvaranja i doveo iz potencijalnog stanja u aktuelno. Osim toga, potrebno je da odgojni činioci taj nagon valjano usmjere i sačuvaju od razvrata i seksualnih zastranjenja.

Roditelji koji sami nisu čisti ni krjeposni te koji pred djetetom govore neumjesne riječi i rade djela suprotstavljena ljudskoj čednosti, uzrokuju nesreću i zastranjenje svoje djece, pa se ona od djetinjstva kreću u smjeru suprotnom od čestitosti i krjeposti.

Najvažnije načelo koje u valjanom i ispravnom odgoju djeteta treba poštovati jeste usklađenost odgojnih programa sa prirodnim zakonima.

Roditelji su dužni da prilikom odgajanja djeteta prate zakone iskonske prirode te da djecu odgajaju u skladu s njima. Naprimjer, hrana djeteta prije nicanja zuba razlikuje se od hrane poslije pojave zuba. Potrebno je da odgajatelj u režimu ishrane djeteta i korištenja prehrambenih proizvoda također slijedi zakon Stvaranja te da hranu prilagođava djetetovom prirodnom rastu i razvijanju. Ljubav prema igri također je jedna od prirodnih potreba djeteta. Odgajatelj treba svoj odgoj uskladiti sa urođenim težnjama djeteta te svoj odgojni program treba začiniti zdravom i bezopasnom igrom.

Spolni nagon je jedno od najvažnijih urođenih svojstava djeteta. Ovaj nagon se razvija u skladu sa nizom preciznih prirodnih zakona i pravila, kroz koje dolazi do postepenog spolnog sazrijevanja, te dijete, dok ne stigne do doba zrelosti, u skladu sa zakonom iskonske prirode, korak po korak prolazi kroz određena razdoblja.

Da djeca ne bi upala u spolna zastranjenja te da bi bila odgojena kao osobe koje posjeduju uzvišenu osobinu čednosti, potrebno je da roditelji uspostave ispravan i s prirodom usklađen program odgoja, da u pogledu seksualnog nagona paze na djecu i upute ih na ispravan put, put sreće.

Danas je prihvaćeno uvjerenje da se spolni razvoj djece zaustavlja u razdoblju između šest i dvanaest godina. Prema riječima stručnjaka za psihoanalizu, ovo je doba skrivanja. U ovom razdoblju između dječaka i djevojčica, kao i djece istog spola, javljaju se ljubavi koje nemaju nikakvih seksualnih poriva. Međutim, pokretačka sila spolnog nagona pojačava se naročito u doba puberteta, više nego u bilo koje drugo doba. Do vremena prije šerijatskog punoljetstva, ova je vatra, iako upaljena, još uvijek slabašna. Ali od ovog vremena nadalje ona pruža svoj jezik i pokazuje sva svoja očitovanja. A onda se, tako procvjetala, ustaljuje.[1]

U ovih nekoliko redaka tri tvrdnje se uočavaju kao upečatljive:

  1. a) Doba od šest do dvanaest godine u pogledu seksualnog nagona je posebno doba.
  2. b) Seksualna strast u ovom dobu još uvijek je kao vatra koja je skrivena i slaba, a u doba zrelosti ta vatra se rasplamsava.
  3. c) Program prirodnog zakona i zakona Stvaranja je da u dobi od šest do dvanaest godina ovaj nagon mora biti u stanju skrivenosti.

Ove tri tvrdnje prihvatljive su kako za Freuda tako i za ostale naučnike.

 

 

[1] Će midanam (Bulug), str. 43.

  • 18 Jula, 2019