Smokva

Share

Smokva

 

Bilo svježa ili sušena, smokva je bogata brojnim zdravim fitonutrijentima, antioksidansima i vitaminima.

Sočna i slatka smokva jedno je od prvih voća u kojemu su naši drevni preci uživali. Na Bliskom Istoku pronađeni su ostaci smokava starih preko 11 hiljada godina. Moguće je da su ljudi uzgajali smokvu prije pšenice, ječma i mahunarki.

Osim u svojoj postojbini Mediteranu, smokva se danas uzgaja u mnogim zemljama svijeta na obje hemisfere. Najraširenija i najpopularnija vrsta je obična smokva (lat. Ficus carica). Može rađati svake godine dva puta i davati po nekoliko stotina plodova raznih veličina i boja. Zrela smokva ima oblik zvona ili kruške, sa sočnim mesom u unutrašnjosti.

 

Zdravstvene blagodati

Unatoč niskoj kaloričnosti (samo 74 kalorije na 100 g), smokva sadrži topiva prehrambena vlakna, minerale i vitamine. Svježe su smokve cijenjene zbog obilja antioksidansa kao što su karoteni, tanini, lutein i klorogenska kiselina. Povrh toga, svježe smokve sadrže visoke količine antioksidanskih vitamina kao što su vitamin A, E i K. Antioksidansi nas štite od slobodnih radikala čije razorno djelovanje može dovesti do prijevremenog starenja, demencije, srčanih bolesti i karcinoma. Ujedno, istraživanja ukazuju da klorogenska kiselina uravnotežuje razinu šećera u krvi. Smokve, kao i druge namirnice bogate vlaknima, pomažu u mršavljenju i održavanju željene težine. U smokvama su pronađeni i spojevi s antikarcinogenim djelovanjem – benzaldehid i kumarini. Preliminarna zdravstvena istraživanja su potvrdila potencijalno djelovanje ovih spojeva na karcinome prostate i kože.

 

Smokve rješavaju problem kurjih očiju i bradavica.

Preko noći, stavite napola prerezanu svježu smokvu na bolno mjesto. Ujutro uklonite smokvu i operite stopalo u vrućoj vodi. Nakon toga pokušajte ukloniti kurje oko/bradavicu. Teži slučajevi mogu zahtijevati i do pet noćnih liječenja.

 

Suhe smokve  – koncentrirana superhrana

Suhe smokve visoko su koncentriran izvor minerala, vitamina i antioksidanata. Imaju više kalorija od svježih – 249 kalorija na sto grama. I svježe i suhe smokve sadrže značajne količine vitamina skupine B kao što su niacin, piridoksin, pantoten i folna kiselina. Ovi vitamini sudjeluju u metabolizmu ugljikohidrata, bjelančevina i masnoća. B-kompleks je značajan za moždanu funkciju, osobito za dobro raspoloženje. Suhe smokve obilan su izvor minerala kalcija, cinka, kalija, selena, željeza i bakra. Željezo i bakar potrebni su za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, dok je kalij važan sastavni dio stanica i tjelesnih tekućina te pomaže u regulaciji srčanog ritma i krvnog tlaka. Kuhane smokve kao čaj, pomažu kod moždanih bolesti, upale grla i pluća.

 

I lišće je ljekovito

Lišće smokve je već odavno poznato zbog svojih ljekovitih svojstava – liječi bronhitis, bradavice, cirozu jetre, visoki tlak, kožne probleme i čireve. Ali novost je da je lišće smokve također izuzetno dobro za dijabetes. Obično se koristi sok lišća smokve, koji se uzima odmah nakon ustajanja, uz doručak. Možete također prokuhati lišće smokve u vodi i piti kao čaj.

Čaj od lišća smokve protiv dijabetesa

 

2 čajne žlice suhog lišća smokve prelijte šalicom (200 ml) kipuće vode.

Pokrijte i ostavite 10-15 minuta. Zatim procijedite.

Svakog jutra, popijte jednu čašu ovog čaja uz doručak.

 

Kupovanje i čuvanje

Smokve su dostupne tokom cijele godine, no najbolje su između svibnja i studenog. Prije branja, potrebno je pustiti smokve da potpuno sazriju na stablu. Možete ih jesti svježe ili osušene na suncu ili umjetnim putem. Kupujete li svježe smokve, tražite zrele primjerke koji su meki na dodir i ispuštaju ugodan, slatkast miris. Izbjegavajte jako mekane i nagnječene, kao i nezrele plodove, jer će vas razočarati njihov neugodan okus. Svježe smokve se brzo kvare pa ih valja odmah pojesti, ili spremiti u hladnjak, gdje se mogu držati do tri dana. Sa suhim smokvama nisu potrebne jače mjere predostrožnosti, jer na suhom i hladnom mjestu traju do osam mjeseci. Spremate li se jesti svježe plodove, operite ih u hladnoj vodi i nježno osušite mekom krpom.

Nekoliko prijedloga za serviranje

Smokve su slatke i sočne pa su dobre za jelo bez ikakvih dodataka. No, možete ih kombinirati. Svježe smokve prikladan su dodatak salatama, kolačima i sladoledima. Suhim smokvama možete obogatiti sendviče, ali i kolače raznih vrsta. Pripremate li kašu od zobi ili neke druge cjelovite žitarice, ubacite par suhih ili svježih smokava. Svježe smokve punjene kozjim sirom i isjeckanim bademima mogu poslužiti kao predjela ili deserti.

 

Napomena:

Smokve mogu kod osjetljivih pojedinaca izazvati alergijsku reakciju čiji su simptomi povraćanje, proljev i svrbež.

Što sadrže smokve?

Hranjive tvari u smokvama na 100 grama:

Ugljikohidrati 19,18 g

Bjelančevine 0,75 g

Masnoće 0,30 g

Vlakna 2,9 g

Folacin 0,06 mg

Niacin 0,4 mg

Piridoksin 0,11 mg

Pantoten 0,3 mg

Vitamin C 2 mg

Vitamin K 0,05 mg

Kalij 232 mg

Kalcij 35 mg

Magnezij 17 mg

Cink 0,15 mg

Bakar 0,07 mg

Željezo 0,37 mg

 

Hadisi o smokvi:

1. U knjizi Mekârimul-ahlâk se prenosi od Ebu Zerra, r.a., da je rekao: “Poklonjen je tanjir smokava Vjerovjesniku, s.a.v.a., pa je rekao ashabima: ‘Jedite! Da sam trebao reći da je neko voće donešeno iz Dženneta, rekao bih to za ovu voćku, jer to je voćka bez špica, stoga je jedite. Ona, zaista, uklanja hemoroide, i korisna je za giht.”[1]

2. Allahov Poslanik, s.a.v.a., je rekao: “Jedite smokvu, bilo svježu ili suhu, jer vam pomaže u spolnom odnosu, uklanja hemoroide, liječi giht i izbacuje hladnoću iz tijela.”[2]

3. Imam Ali je rekao: “Jedenje smokve ublažuje zatvor i korisna je protiv grčeva u želucu. Obilno je jedite u toku dana, a jedite je i na večer, ali ne obilno.”[3]

4. Imam Rida je rekao: “Smokva uklanja neugodan miris usta, jača kosti, uklanja bolove, a s njom (čovjeku) neće  biti potreban lijek.”[4]

5. U El-Kâfi Ahmeda bin Muhammeda bin Ebu Besira prenosi od Imama Ride da je rekao: “Smokva uklanja neugodan miris usta, jača usnu duplju i kosti, čini da kosa raste, uklanja bolove, a s njom (čovjeku) neće biti potreban lijek.” Također je rekao: “Smokva je najsličnija džennetskim biljkama.”[5]

6. U knjizi Tibbul-e'imme prenosi se od Muhammeda bin ‘Arefe da je rekao: “Jednom prilikom sam bio u Hurasanu sa Imamom Ridom i Me'munom. Upitao sam Imama Ridu: ‘O sine Allahova Poslanika! Šta kažeš o jedenju smokve?’ Odgovorio je: ‘Korisna je za grčeve u želucu. Jedite je!’”[6]

7. Allahov Poslanik, s.a.v.a., je rekao: “Svako ko želi da mu srce omekša neka jede beles[7].”[8]

 

[1] Mekarimul ahlak, sv. 1., str. 376., predaja 1251.; Biharul envar, sv. 66., str. 186., predaja 4.; El-Firdevs, sv. 3., str. 243., predaja 4716.; Kenzul ‘ummal, sv. 10., str. 44., predaja 28280.

[2] Mekarimul ahlak, sv. 1., str. 377., predaja 1254.; Biharul envar, sv. 66., str. 186., predaja 6.

[3] Tibbul e'imme, Ibn Bestam, str. 137.; Biharul envar, sv. 66., str. 186., predaja 3.

[4] Mekarimul ahlak, sv. 1., str. 376., predaja 1252.

[5] El-Kafi, sv. 6., str. 358., predaja 1.; El-Mehasin, sv. 2., str. 372., predaja 2298.; Biharul envar, sv. 66., str. 185., predaja 2.

[6] Tibbul e'imme, Ibn Bestam, str. 137.; Biharul envar, sv. 66., str. 185., predaja 3.

[7] ČóáóÓje vrsta smokve koja se može u Jemenu naći u ozobilju, a njen latinski naziv je Ficus morifolia.

[8] Garibul hadis, Ibn Kutejbe, sv. 2., str. 303., od Ibn ‘Abbasa; Mekarimul ahlak, sv. 1., str. 376., predaja 1253., a u ovoj predaji stoji „Ko ‍želi da mu srce omekša neka ustraje u jedenju belesa, a to je smokva.“; Biharul envar, sv. 66., str. 187., predaja 7, prenoseći iz knjige El-Firedevs od Ibn ‘Abbasa, a on od Allahova Poslanika, s.a.v.a., gdje na kraju predaje je dodato „znači smokva“, takođًer i na str. 186., predaja 6. drugim namirnicama.

  • 22 Februara, 2019