Bitka na Mu'ti

Autor: grupa autora
Izvor: znamenja upute 1
Share

Bitka na Mu'ti

Božiji Poslanik, s.a.v.a., je odlučio da proširi sigurnost na sjeveru Arabijskog poluotoka i da pozove stanovništvo u islam, a onda da krene prema Šamu. Zato je poslao Harisa ibn Umejra El-Ezdija prema Harisu ibn Ebu Šemiru El-Gassaniju[1], ali ga je na putu presreo Šurahbil ibn ‘Amr El-Gassani[2] i ubio ga.

U istom periodu Poslanik, s.a.v.a., je bio poslao jednu grupu da poziva u islam, ali stanovnici područje Zatu atlah[3] u Šamu su ih napali i poubijali. Vijest o njihovom ubistvu je stigla do Poslanika, s.a.v.a., što ga mnogo pogodilo. Pozvao je muslimane na pokret. Pripremio je vojsku od tri hiljade boraca i odredio Zejda ibn Harise za komandanta, potom Džafera ibn Ebu Taliba i poslije njega Abdullaha ibn Revaha. Obratio im se ovim riječima:

اغْزُوا بِسْمِ اللهِ … وَادْعُهُمْ إِلَى الدُّخُولِ فِي الْإِسْلَامِ فَإِنْ فَعَلُوهُ فَاقْبَلْ وَاكْفُفْ … إِلَّا فَقَاتِلُوا عَدُوَّ اللهِ وَعَدُوَّكُمْ‏ بِالشَّامِ‏ وَسَتَجِدُونَ فِيهَا رِجَالًا فِي الصَوَامِعِ مُعْتَزِلِينَ النَّاسَ فَلَا تَعَرَّضُوا لَهُمْ وَسَتَجِدُونَ آخَرِينَ لِلشَّيْطَانِ فِي رُءُوسِهِمْ مَفَاحِصُ‏ فَاقْلَعُوهَا بِالسُّيُوفِ لَا تَقْتُلُنَّ امْرَأَةً وَلَا صَغِيرًا ضَرِعًا وَلَا كَبِيرًا فَانِيًا وَلَا تَقْطَعُنَّ نَخْلًا وَلَا شَجَرًا وَلَا تَهْدِمُنَّ بِنَاءً.

“Krenite u ime Allaha… pozivajte ih u islam, pa ako budu prihvatili, prihvatite to od njih i nemojte ih dirati… A inače, borite se protiv Allahovih i vaših neprijatelja u Šamu. Tamo ćete naići na ljude osamljene u manastirima – njih nemojte dirati, ali naići ćete i na one u čijim glavama šejtani imaju svoja gnijezda i njih iskorijenite sabljama. Nemojte ubijati žene, dojenčad, niti oronule starce. Nemojte sjeći palme ni drveće, i nemojte rušiti kuće.”[4]

Božiji Poslanik, s.a.v.a., je izašao s njima do mjesta Senijjetu-l-veda’[5] da ih isprati.

Kada je muslimanska vojska stigla u područje Mešarif[6], zatekla je Rimsku vojsku s ogromnom opremom i velikim brojem vojnika, koji je dostigao do dvije stotine hiljada boraca. Muslimani su se sklonili u područje Mu'te[7] i odlučili pružiti otpor, ali su doživjeli poraz i izgubili svu trojicu komandanata.[8] Jedan od razloga poraza je bio i taj što su napadali na nepoznatom području, udaljenom od centra i nisu mogli dobiti pomoć, oni su se borili ofanzivno, a Rimljani su se branili, u nevjerovatno velikom broju, a jako su se razlikovali i u poznavanju borbenih vještina, jer je Rimska vojska bila velika sila koja je vodila više velikih ratova, dok je muslimanska vojska, budući mlada, bila malobrojna i slabije poznavala borbene vještine. Pogibija Džafera ibn Ebu Taliba je toliko rastužila Božijeg Poslanika da je zaplakao za njim. Otišao je do Džaferove kuće da utješi njegovu porodicu, a jako se rastužio i zbog Zejda ibn Harise.[9]


[1] Haris ibn Ebu Šemir El-Gassani, poglavar gassanijskih Arapa i kršćanski vladar Šama pod zaštitom Bizantije. Božiji Poslanik, s.a.v.a., mu je nakon Hudejbije uputio pismo. 

[2] Šurahbil ibn ‘Amr: namjesnik bizantijskog carstva u Belkau, (danas) provincija u Jordanu.

[3] Zatu Atlah: u knjigama sire se navodi da je to područje iza Vadi-l-kure, a Vadi-l-kura se nalazi na sjeveru Medine. Danas ne postoji mjesto pod ovim imenom, postoji samo mezar ashaba Ka'ba ibn ‘Umejra El-Gifarija koji je poginuo u tom području. Mezar se nalazi na jugozapadu jordanske južne provincije Et-Tufejle. 

[4] Biharu-l-envar, sv. 21, str. 58-60; El-Megazi,sv. 2, str. 755-758; Šerhu Nehdži-l-belaga, sv. 15, str. 61-65.

[5] Senijjetu-l-veda’: prijevoj na izlazu iz Medine, gdje su se ispraćali putnici, na južnoj strani za Mekku, a na sjevernoj za Šam.

[6] Mešarif: u području u blizini Mu'te ne postoji mjesto pod ovim imenom. Moguće je da se u predaji misli samo na istaknuto mjesto, tj. da to nije vlastito ime određenog mjesta. U nekim knjigama je Mešarik, a u nekim je Šarif!

[7] Mu'te: grad u jordanskoj južnoj provinciji Kerek, 12 kilometara od grada Kerek i 140 kilometara od glavnog grada Ammana. U blizini Mu'te se nalazi mjesto pod imenom El-Mezar gdje je mezar Džafera ibn Ebu Taliba, a.s., amidžića Poslanika, s.a.v.a., i brata Imama Alija, a.s., poznatog kao Džafer Et-Tajjar.

[8] El-Megazi,sv. 2, str. 760-762; Es-Siretu-n-nebevijje, sv. 4, str. 375 i 377-379; Tarihu-t-Taberi, sv. 2, str. 319-321.

[9] Man la jehduruhu-l-fekih, sv. 1, str. 113; Biharu-l-envar, sv. 21, str. 55.

  • 19 Aprila, 2024